FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Profil Zaloguj Rejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Administrator
2014-01-07, 22:40
Uzdrowicielstwo
Autor Wiadomość
~ Administrator 
Smoków Wolnych StadDołączyła: 07 Sty 2014
Posty: 3082
Wysłany: 2014-01-07, 22:38   Uzdrowicielstwo

Nie jest to wiedza dostępna wszystkim smokom. Informacje zamieszczone w tym temacie może przekazać wyłącznie Uzdrowiciel lub Kleryk, który przerobił ten temat z Uzdrowicielem!
Ostatnio zmieniony przez Administrator 2019-09-07, 08:06, w całości zmieniany 21 razy  
 
 
~ Administrator 
Smoków Wolnych StadDołączyła: 07 Sty 2014
Posty: 3082
Wysłany: 2019-09-07, 08:03   

  Rany

  Leczenie odbywa się na takiej samej zasadzie jak działają pozostałe Zdolności. Im więcej mamy punktów tej Zdolności, tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się uleczyć rannego lub chorego smoka.
  W zależności od stopnia ciężkości rany wyróżniamy rany następujące:
    rana śmiertelna, na ogół nieuleczalna, bardzo rozległe rozszarpanie tętnicy lub żyły, krwotok wewnętrzny, ciężkie uszkodzenie czaszki. Rany krytyczne zaliczają się do ran ciężkich, tylko zazwyczaj po ich wyleczeniu smoka czeka kalectwo!
    rana ciężka, czyli rana wciąż uleczalna, ale Stopień Trudności wzrasta o 2. Są to rany takie jak: złamanie otwarte, złamanie zamknięte wielokrotne, przerwana tętnica i in.
    rana średnia, uleczalna, Stopień Trudności rośnie o 1. Są to rany takie jak: złamanie zamknięte, przerwana żyła i krwotok, złamany ogon i in.
    rana lekka, uleczalna, Stopień Trudności nie wzrasta.


  Mistrz Gry ma obowiązek dokładnie opisać rodzaj rany, aby Medyk miał ułatwione zadanie i wiedział, których ziół musi użyć.
  Mistrz Gry również rozsądza powodzenie leczenia.

  Za skuteczne leczenie Uzdrowiciel może otrzymać Punkt Leczenia.
  Warunkiem otrzymania Punktu Leczenia jest całkowite uleczenie (tj. powodzenie w nałożeniu opatrunku ziołowego oraz w wyleczeniu sposobem magicznym). Rodzaj i ilość ran nie ma wpływu na liczbę Punktów Leczenia - 1 Punkt za jednego uleczonego smoka.


  Aby ulepszyć swoje leczenie Medyk może (ale nie musi) używać ziół.
    rany lekkie: minimum 1 zioło, jeżeli Medyk nie używa ziół, od wyników rzutów odejmuje się 1.
    rany średnie: minimum 2 zioła, jeżeli medyk nie używa ziół, od wyników rzutów odejmuje się 1, jeżeli użyje więcej niż 3, do wyniku rzutów dodaje się 1.
    rany ciężkie: minimum 3 zioła, jeżeli medyk nie używa ziół, od wyników rzutów odejmuje się 1, jeżeli użyje więcej niż 4, do wyniku rzutów dodaje się 1.
   rany krytyczne i śmiertelne: minimum 4 zioła, jeżeli medyk nie używa ziół, od wyników rzutów odejmuje się 1, jeżeli użyje więcej niż 5, do wyniku rzutów dodaje się 1.


  Medyk jest zobowiązany do dokładnego opisywana wykonywanych czynności tak, aby były one całkowicie jasne dla Mistrza Gry. Medyk może użyć jedynie tych ziół, które pomagają w przypadku danego rodzaju rany (np. zioło uspokajające w przypadku ran ciężkich liczy się jako zioło lecznicze, ale w przypadku lżejszych rodzajów ran już nie).
  Medyk może podjąć się leczenia ran śmiertelnych, jednak w tym wypadku Stopień Trudności wynosi automatycznie 10 i wymagane są minimum 4 sukcesy w rzutach.


  Krwawienie: babka lancetowata, jemioła, kalina, nawłoć pospolita
  Odmrożenia: żywokost, grzybień biały
  Poparzenia: macierzanka, grzybień biały
  Złamania kości: jałowiec, żmijowiec
  Ułatwienie gojenia się ran: żywokost, macierzanka
  Uspokojenie/Sen: chmiel zwyczajny, kozłek lekarski, lawenda, melisa, mięta, żmijowiec
  Przeciwbólowe: dziurawiec pospolity, lulek czarny, nawłoć pospolita (łeb), tasznik pospolity
  Dezynfekcja: czosnek, imbir (gardło), lawenda, lubczyk (drogi oddechowe), macierzanka, nawłoć pospolita, orzech włoski, rumianek pospolity, topola czarna
  Magiczne: ślaz dziki, rzęśl
  Rany oczu/podbrzusza: ostróżeczka polna, morszczyn pęcherzykowaty
_________________
[ HIENA | RIT | FAO ]

Jeżeli potrzebujesz pomocy, rady, zauważyłeś jakieś nieprawidłowości - sprawdź do kogo najlepiej się zwrócić!

Czasami lawina uzależniona jest od pojedynczego płatka śniegu. Czasami kamyk zyskuje szansę odkrycia, co mogłoby się stać, gdyby tylko odbił się w innym kierunku.
Ostatnio zmieniony przez Administrator 2020-03-23, 12:57, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
~ Administrator 
Smoków Wolnych StadDołączyła: 07 Sty 2014
Posty: 3082
Wysłany: 2019-09-07, 08:03   

  CHOROBY

  Smoki, jak każde inne stworzenia, nie są całkowicie odporne na choroby, chociaż fakt faktem, te dopadają je znacznie rzadziej niż inne rasy. Być może jest to dobroczynny efekt posiadania w ciele maddary, być może jest to zwykłe błogosławieństwo od bogów. Niemniej kiedy smoka nagle zacznie drapać w gardle bądź jego niezaleczona rana zacznie się jątrzyć, wtedy wypadałoby złożyć wizytę Uzdrowicielowi, by ten zbadał problem.

  Smocze choroby, tak jak i rany, dzielimy na grupy:
  spontaniczne – czyli takie, jak na przykład kaszel, zapalenie gruczołów;
  powikłania – tego typu choroby mogą być tylko i wyłącznie efektem niezaleczonej rany.

  Jak sprawdzić, czy smok jest chory?
  Raz na miesiąc wyznaczony do tego zadania MG rzuca kostką dla wszystkich smoków w stadzie a następnie przesyła wyniki dla przywódcy, który aktualizuje odpowiedni temat w podforum „Ogólne”. Tam każdy może sprawdzić stan zdrowia swojej postaci.

  Jeśli smok jest chory, to co muszę zrobić?
  Jeżeli twój smok cierpi na którąkolwiek chorobę musisz jak najszybciej odwiedzić medyka i pozwolić mu się wyleczyć. Jest to bardzo ważne, bo niektóre choroby uniemożliwiają twojej postaci zianie ogniem, używanie maddary i tym podobne.
  Leczenie nie zawsze kończy się powodzeniem. W takim wypadku organizm twojego smoka zostaje wzmocniony, ale choroba nie została w pełni usunięta. Czekają cię jeszcze dwa tygodnie (2 księżyce) rekonwalescencji, w trakcie których utrzymują się negatywne efekty choroby, ale nie może ona przejść w kolejne stadium. Po tym czasie twoja postać wróci do pełni zdrowia.
  Jeżeli zaś nie wyleczysz choroby u swojego smoka, w kolejnym miesiącu (po 4 księżycach od zachorowania) osiąga ona kolejne stadium. W przypadku zignorowania ostatniego stadium choroby po kolejnym miesiącu twoja postać może doznać trwałych uszkodzeń, a nawet umrzeć!

  Czym jest trwałe uszkodzenie spowodowane chorobą?
  W przypadku niepodjęcia próby wyleczenia smoka ciężko chorego, po miesiącu (po 4 księżycach) zmagań z najwyższym stadium danej przypadłości jego ciało zostaje trwale osłabione. Podobnie jak kalectwa wynikające z ran, nie mogą one zostać wyleczone przez Uzdrowiciela (mogą zostać uleczone na Ołtarzu Erycala), a ich powaga zależy od choroby. Niektóre kalectwa mogą się pogarszać w przypadku dalszego zaniedbania leczenia (po kolejnych 4 księżycach). Pamiętaj więc by regularnie odwiedzać Uzdrowiciela!

  Jeśli mam długą nieobecność, to czy moja postać nadal jest narażona na zachorowanie?
  Nie! Jeżeli musisz nas zostawić na dłużej niż trzy tygodnie, stan zdrowia twojej postaci nie będzie aktualizowany o kolejne choroby czy trwałe uszkodzenia z nich wynikające!

  Spontaniczne:
  - czarny kaszel > zapalenie płuc > Czarcia Grypa
  - zapalenie gardła > zapalenie gruczołów
  - grzybica łusek > jątrzenie skóry
  - zapalenie rogówki > jaskra
  - ból głowy > migrena

  Powikłania:
  - nerwica
  - zapalenie mięśnia
  - zapalenie nerwu
  - ropień

  Osłabienie (po pobycie w Terenie Niedostępnym):
  - choroba podmorska
  - choroba wysokogórska.


  Uwaga! Smoki do wieku 12 księżyców nigdy nie chorują! Pozostałe smoki, bez względu na wiek, są tak samo podatne na różne schorzenia, ale im smok młodszy tym łatwiej zdrowieje.
  Smoki w trakcie rekonwalescencji (po nieudanym leczeniu choroby) mogą ponownie zachorować!

  Opisy chorób:
  Spontaniczne:
  - I stadium: czarny kaszel > II stadium: zapalenie płuc > III stadium: Czarcia Grypa
  Objawy: smoka męczy uporczywy kaszel, możliwe także podwyższenie temperatury ciała, łatwe męczenie się, przy kolejnych stadiach krew w ślinie, ból w klatce piersiowej, trudności z zasypianiem.
  Mechanika: I stadium: smok nie może ziać. II stadium: smok nie może ziać ani mówić. III stadium: możliwa śmierć;
  Kalectwo: I stopień: po nieudanym leczeniu III stadium choroby smok traci zdolność do ziania, biegu oraz lotu w wyniku obniżenia wydolności płuc;
  Zioła: lubczyk (pomaga na infekcje), lulek czarny (wzmacnia ciało smoka do walki z chorobą), owoce kaliny (przeciwdziała stanowi zapalnemu), żmijowiec zwyczajny (właściwości przeciwkaszlowe).

  - I stadium: zapalenie gardła > II stadium: zapalenie gruczołów
  Objawy: silny ból gardła, krew w ślinie, chrypka, trudności i ból przy mówieniu, przy kolejnych stadiach trudności z przełykaniem, problemy z trawieniem, ból w okolicach gruczołów.
  Mechanika: I stadium: smok nie może ziać. II stadium: smok nie może ziać ani mówić;
  Kalectwo I stopień: smok traci możliwość ziania i mówienia;
  Zioła: lubczyk (pomaga na infekcje), orzech włoski (wspomaga odkrztuszanie, oczyszcza drogi oddechowe).

  - I stadium: grzybica łusek/futra > II stadium: jątrzenie skóry Objawy: łuski/futro silnie swędzi, zaczyna wypadać, w późniejszych etapach odsłoniona zostaje podrażniona skóra, wypadanie łusek i futra, tworzą się bąble, skóra się łuszczy.
  Mechanika: I stadium: niezdolność do latania i pływania. II stadium: +2 ST do akcji fizycznych;
  Kalectwo: I stopień: smok otrzymuje +2 ST do akcji fizycznych. II stopień: co 4 księżyce + rana średnia w wyniku owrzodzenia skóry;
  Zioła: lawenda (znacznie łagodzi objawy), macierzanka (łagodzi zakażenie), orzech włoski (łagodzi zakażenie).

  - I stadium: zapalenie rogówki > II stadium: jaskra
  Objawy: ból i pieczenie oczu, pogarszająca się zdolność widzenia, trudności z dostosowaniem się do zmiennych warunków oświetlenia, przy kolejnych stadiach ból głowy szczególnie w okolicach oczu, opuchlizna powiek.
  Mechanika: I stadium: +1 ST dla testów na wzrok. II stadium: +2 ST do testów na wzrok;
  Kalectwo: I stopień: + 2 ST do testów na wzrok i +1 ST do akcji fizycznych i magicznych. II stopień: utrata wzroku (+4 ST do akcji fizycznych i magicznych);
  Zioła: ostróżeczka polna (pozwala przegnać zakażenie), żywokost (regeneruje wzrok), morszczyn pęcherzykowaty (regeneracja wzroku).

  - I stadium: ból głowy > II stadium: migrena
  Objawy: silny ból głowy, trudności ze skupieniem się, w kolejnym stadium zawroty głowy, czasami utrata przytomności.
  Mechanika: I stadium: +2 ST do rzutów na magię. II stadium: niezdolność do używania magii; Niemożliwa do uleczenia przez chorującego na nią Uzdrowiciela(II stadium).
  Kalectwo: I stopień: + 1 ST do wszystkich akcji. II stopień: + 3 ST do akcji magicznych oraz + 2 ST do akcji fizycznych;
  Zioła: chmiel (zmniejsza ciśnienie krwi), nawłoć pospolita (przeciwbólowy).


  Powikłania:
  - nerwica
  Objawy: strach stale towarzyszy smokowi, koszmary senne, wahania nastrojów, paranoja.
  Mechanika: niezdolność do używania magii;
  Kalectwo: I stopień: + 2 ST do akcji magicznych. II stopień: + 3 ST do akcji magicznych;
  Zioła: melisa (uspokaja i pomaga zasnąć), lawenda (uspokaja).

  - zapalenie mięśnia
  Objawy: silny ból w okolicach mięśnia, opuchlizna, gorączka, sztywność kończyny.
  Mechanika: niezdolność do używania zranionej kończyny (+2 ST do testów fizycznych);
  Kalectwo: I stopień: +2 ST do testów fizycznych i nie może używać uszkodzonej kończyny;
  Zioła: tasznik pospolity (przeciwbólowo), dziurawiec pospolity (przeciwzapalnie), muchomor (antidotum na toksyny i jady).

  - zapalenie nerwu
  Objawy: bardzo silny ból w okolicach rany, czasem promieniujący na resztę ciała.
  Mechanika: niezdolność do używania zranionej kończyny (+2 ST do testów fizycznych i magicznych);
  Kalectwo: I stopień: + 2 ST do testów fizycznych i magicznych. II stopień: + 3 ST do akcji fizycznych w wyniku niedowładu kończyny oraz + 2 ST do akcji magicznych;
  Zioła: dziurawiec pospolity (przeciwzapalnie), ślaz dziki (usuwa chaotyczną magię), muchomor (antidotum na toksyny i jady).

  - ropień
  Objawy: opuchlizna, żółtawa wydzielina w okolicach rany, silny ból.
  Mechanika: niezdolność do używania zranionej kończyny (+2 ST do testów fizycznych);
  Kalectwo: I stopień: + 2 ST do testów fizycznych;
  Zioła: nawłoć pospolita (przeciwzapalnie), nawłoć pospolita (okład pomaga pozbyć się wydzieliny), muchomor (antidotum na toksyny i jady).


  Osłabienie:
  - choroba podmorska
  Objawy: w wyniku zakrztuszenie się wodą pojawia się stan zapalny płuc, płyn w płucach, ryzyko zakażenia, poważne problemy z koncentracją, ogólne osłabienie całego ciała.
  Mechanika: niezdolność do mówienia, +2 ST do akcji magicznych, +1 ST do pozostałych akcji;
  ponowne wyruszenie w Tereny Głębinowe oznacza konieczność rzucenia 1d3 (1 - śmierć, 2, 3 - przeżycie) w każdej turze pobytu;
  Zioła: czosnek niedźwiedzi (przyspiesza regenerację, wspomaga oddychanie), lawenda (uspokaja), żmijowiec zwyczajny (właściwości przeciwkaszlowe).

  - choroba wysokogórska
  Objawy: w wyniku niedostatecznego dostępu do tlenu smok czuje ogólne osłabienie całego ciała, znacząco pogarsza mu się wzrok, czuje zawroty głowy i ma problemy z koncentracją.
  Mechanika: +2 ST do Percepcji, +1 ST do wszystkich akcji;
  ponowne wyruszenie w Tereny Górskie oznacza konieczność rzucenia 1d3 (1 - śmierć, 2, 3 - przeżycie) w każdej turze pobytu;
  Zioła: morszczyn pęcherzykowaty (regeneracja wzroku), rzęśl (stymuluje prawidłową pracę serca i koncentrację), chmiel (zmniejsza ciśnienie krwi).
_________________
[ HIENA | RIT | FAO ]

Jeżeli potrzebujesz pomocy, rady, zauważyłeś jakieś nieprawidłowości - sprawdź do kogo najlepiej się zwrócić!

Czasami lawina uzależniona jest od pojedynczego płatka śniegu. Czasami kamyk zyskuje szansę odkrycia, co mogłoby się stać, gdyby tylko odbił się w innym kierunku.
Ostatnio zmieniony przez Administrator 2020-04-11, 17:53, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
~ Administrator 
Smoków Wolnych StadDołączyła: 07 Sty 2014
Posty: 3082
Wysłany: 2019-09-07, 08:03   

  Lista ziół:
  - arcydzięgiel
  - babka lancetowata
  - chmiel zwyczajny
  - czosnek niedźwiedzi
  - dziurawiec pospolity
  - grzybień biały
  - imbir
  - jałowiec
  - jemioła
  - kalina
  - kozłek lekarski
  - lawenda
  - lubczyk
  - lulek czarny
  - macierzanka
  - melisa
  - mięta
  - morszczyn pęcherzykowaty
  - muchomor
  - nawłoć pospolita
  - orzech włoski
  - ostróżeczka polna
  - rumianek pospolity
  - rzęśl -
  - ślaz dziki
  - tasznik pospolity
  - topola czarna
  - żmijowiec zwyczajny
  - żywokost


  Miejsca występowania:

  - lasy: dziurawiec pospolity, jałowiec, jemioła, ślaz dziki, topola czarna, żywokost, kalina, mięta, orzech włoski.
  - równiny: babka lancetowata, chmiel zwyczajny, dziurawiec pospolity, lawenda, lubczyk, macierzanka, melisa, nawłoć pospolita, ostróżeczka polna, ślaz dziki, tasznik pospolity, imbir, kalina, rumianek pospolity.
  - tereny podmokłe: chmiel zwyczajny, melisa, żywokost, kozłek lekarski, lulek czarny.
  - tereny morskie: morszczyn pęcherzykowaty, rzęśl, grzybień biały.
  - tereny górskie: arcydzięgiel, babka lancetowata, czosnek niedźwiedzi, żmijowiec zwyczajny.  > Arcydzięgiel
  Lecznicze części rośliny: kłącza (korzenie).
  Użycie: na szok wywołany bolesną raną, migreny i bóle głowy.
  Sposób użycia: świeżo sproszkowany korzeń wetrzeć w dziąsło leczonego smoka.  > Babka lancetowata
  Lecznicze części rośliny: młode, ale wyrośnięte liście, pełne soku.
  Użycie: na krwawiące rany. Babka jest dobra jako wstępny opatrunek. Tamuje krwawienie i zapobiega infekcji i zakażeniom.
  Sposób użycia: tuż przed użyciem zmiażdżyć liście (aby sok puścił) i ostrożnie ułożyć na oczyszczonych ranach. Może leżeć maksimum 10 minut, potem liście tracą swój dobroczynny efekt. Ilość liści koniecznych do użycia zależy od wielkości rany.  > Chmiel zwyczajny
  Lecznicze części rośliny: kwiaty (zwane szyszkami).
  Użycie: napar z chmielu jest dobrym środkiem nasennym.
  Sposób użycia: kwiaty chmielu, o kształcie szyszek, ułatwiają zasypianie. Wystarczy nagrzać wodę do temperatury wrzenia, wrzucić stosowną ilość szyszek chmielu (ale nie więcej niż 4, gdyż to już jest dawka śmiertelna. Mniej niż 2 natomiast nie zadziała na smoka starszego niż Adept), poczekać chwilę, a następnie odcedzić szyszki i płyn podać pacjentowi do wypicia.  > Czosnek niedźwiedzi
  Lecznicze części rośliny: młode liście.
  Użycie: doskonały przeciw zakażeniom (zarówno na rany jak i podczas grzybicy). Podany w formie oparów do wdychania wspomaga oddychanie i regenerację płuc.
  Sposób użycia: liście należy zgnieść i nałożyć na zakażone miejsca. Jeśli zachodzi potrzeba użycia naparu, to po zgnieceniu liści, wrzucić je do gorącej wody, i naczynie podstawić smokowi pod nos, by wdychał opary przez cały czas uzdrawiania.  > Dziurawiec pospolity
  Lecznicze części rośliny: kwiaty.
  Użycie: na dotkliwy ból kończyn (np przy ranach czy złamaniach).
  Sposób użycia: napar z kwiatów do wypicia, w niewielkich ilościach, gdyż po przedawkowaniu powoduje, iż łuski smoka czernieją i odpadają.  > Grzybień biały
  Lecznicze części rośliny: zakorzenione w dnie słodkowodnych sadzawek kłącza.
  Użycie: wspomaga regenerację smoczej skóry przy poparzeniach i odmrożeniach.
  Sposób użycia: wysuszone kłącze zetrzeć na proszek, z dodatkiem wody przygotować pastę, którą następnie nałożyć na uszkodzone rejony skóry i pozostawić do wyschnięcia.  > Imbir
  Lecznicze części rośliny: korzeń
  Użycie: do płukania gardła na wypadek zapalenia gardła i płuc.
  Sposób użycia: napar ze sparzonego, startego korzenia imbiru do podania po schłodzeniu, z ewentualnym dodatkiem miodu.


  > Jałowiec
  Lecznicze części rośliny: dojrzałe jagody.
  Użycie: jałowiec przyspiesza zrastanie złamanych kości.
  Sposób użycia: jagody są słodkie, więc zazwyczaj podawane są w formie naturalnej. Nie więcej niż 5 jagód, ale nie mniej niż 2 w zależności od powagi rany.


  > Jemioła
  Lecznicze części rośliny: ususzone liście.
  Użycie: podczas obfitego krwawienia.
  Sposób użycia: z ususzonych liści należy uwarzyć mocny napar. Prawidłowo przyrządzony napar jest bardzo gęsty. Podzielić napar na 4 części, trzy podać pacjentowi do wypicia, a czwartą nałożyć na ranę.


  > Kalina
  Lecznicze części rośliny: korzeń, owoce
  Użycie: korzeń: nerwica; owoce: czarny kaszel oraz krwawienie wewnętrzne.
  Sposób użycia: gęsty wywar z korzeni/owoców podawać do wypicia po wystygnięciu.


  > Kozłek lekarski
  Lecznicze części rośliny: liście
  Użycie: nerwica, migrena, działa uspokajająco
  Sposób użycia: gorący napar z małej ilości sproszkowanych liści podać na krótki czas do inhalacji (po dodaniu mięty czas może ulec wydłużeniu).


  > Lawenda
  Lecznicze części rośliny: gałązki z dużą ilością zdrowych liści.
  Użycie: działa uspokajająco, może być podany spanikowanemu smokowi, aby ułatwić uzdrowicielowi dostęp do rany. Ma też lekkie właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.
  Sposób użycia: wywar z gałązek lawendy jest stosowany dla starszych smoków jako łatwiejszy do przełknięcia. Młodsze dostają gałązki do żucia, które mogą wypluć dopiero po 20 minutach.


  > Lubczyk
  Lecznicze części rośliny: liście, najlepiej zrywane tuż przy ziemi.
  Użycie: na rany dróg oddechowych.
  Sposób użycia: napar z lubczyku do inhalacji, po wystygnięciu do wypicia z odrobiną miodu. Powinien ułatwić oddychanie.


  > Lulek czarny
  Lecznicze części rośliny: nasiona
  Użycie: Czarcia Grypa, nerwica, przeciwbólowo.
  Sposób użycia: sproszkowane nasiona zmieszane z wodą podać do wypicia.


  > Macierzanka
  Lecznicze części rośliny: obficie ulistnione gałązki.
  Użycie: na owrzodzenia, pęcherze (od ognia), nie gojące się rany, zakażenia.
  Sposób użycia: zmiażdżone gałązki nałożyć bezpośrednio na ranę na jak najdłuższy czas.


  > Melisa
  Lecznicze części rośliny: jak najświeższe liście.
  Użycie: na nerwice, depresje, koszmary. Działa uspokajająco.
  Sposób użycia: napar z liści do wypicia.  > Mięta
  Lecznicze części rośliny: liście
  Użycie: zapalenie gardła, czarny kaszel, działa uspokajająco.
  Sposób użycia: Napar z liści kiedy jest odpowiednio ostudzony podać do picia lub płukania gardła; olejek wyciśnięty z rośliny podawać do wdychania jako środek uspakajający


  > Morszczyn pęcherzykowaty
  Lecznicze części rośliny: plechy.
  Użycie: wspomaga regenerację delikatnego narządu wzroku.
  Sposób użycia: sok ze świeżej plechy morszczynu wycisnąć, a następnie zakroplić do uszkodzonego oka.  > Muchomor
  Lecznicze części grzyba: kapelusz
  Użycie: w przypadku postępującej infekcji, zatrucia jadem lub toksyną.
  Sposób użycia: Kapelusz grzyba należy dokładnie przeżuć i przełknąć, a po odpoczynku powinno dać się zauważyć pierwsze pozytywne zmiany.
  UWAGA! Grzyb ten jest możliwy do znalezienia tylko w czasie deszczowej pogody!


  > Nawłoć pospolita
  Lecznicze części rośliny: liście, jak najbardziej soczyste.
  Użycie: na rany, jako środek dezynfekujący, ma właściwości przeciwbólowe w dolegliwościach łba.
  Sposób użycia: po babce lancetowatej należy użyć zmiażdżonych liści nawłoci. Ma słabszy efekt, ale bardziej długotrwały. W przypadku leczenia bólu głowy, podać choremu napar do wypicia, najlepiej z kroplą miodu, inaczej będzie bardzo gorzki.


  > Orzech włoski
  Lecznicze części rośliny: skorupki po orzechach.
  Użycie: grzybica, infekcje bakteryjne.
  Sposób użycia: maź ze sproszkowanej skorupy orzecha nakładać na zakażone miejsce i pozostawić do wyschnięcia. W przypadku chorób dróg oddechowych, wielokrotnie gotowany i przecedzony napar ze skorupek pomaga odkrztuszanie i oczyszcza drogi oddechowe.


  > Ostróżeczka polna
  Lecznicze części rośliny: młode kwiaty o okazałych płatkach.
  Użycie: na rany oczu lub którejś z dwóch powiek, stosowany także aby przyspieszyć gojenie się delikatnych łusek podbrzusza.
  Sposób użycia: ze sparzonych płatków zrobić okład na ranę, poczekać aż okład wyschnie i sam odpadnie.  > Rumianek pospolity
  Lecznicze części rośliny: kwiaty.
  Użycie: przeciwzapalne, zapalenie rogówki, czarny kaszel.
  Sposób użycia: okład ze sparzonych płatków kwiatów na powieki lub inne miejsca zapalne, opary do wdychania, schłodzony płyn do wypicia.  > Rzęśl
  Lecznicze części rośliny: jak najstarsze łodygi.
  Użycie: przeciw zakażeniom, wspomaga prawidłowe ciśnienie i krążenie, koncentrację, doskonałe przy szoku, bólu głowy, problemach z równowagą. Pomaga także na rany od-magiczne.
  Sposób użycia: stare, ale niewyschnięte, łodygi dać leczonemu smokowi do żucia.  > Ślaz dziki
  Lecznicze części rośliny: liście.
  Użycie: przy jakichkolwiek ranach spowodowanych magicznie, ślaz wypłukuje maddarę z rany, na krótki okres czasu niweluje jej działanie w swoim otoczeniu oraz rozpoczyna proces gojenia.
  Sposób użycia: utrzeć liście ślazu dzikiego najlepiej z liśćmi nawłoci pospolitej, tak uzyskaną maź nałożyć na ranę. Można też przygotować gęsty syrop z długotrwale gotowanych liści do stosowania jako okład na kończynę w przypadku powikłań.


  > Tasznik pospolity
  Lecznicze części rośliny: korzeń.
  Użycie: przy bolesnych ranach.
  Sposób użycia: sparzony tasznik ostrożnie kłaść na rany. Smok powinien poczuć ulgę w ciągu kilku minut.


  > Topola czarna
  Lecznicze części rośliny: kora.
  Użycie: kora zapobiega gorączce spowodowanej szokiem po zranieniu, umożliwia też wypłukanie zakażenia z organizmu.
  Sposób użycia: wielokrotnie gotowany napar z kory podawać ostrożnie pacjentowi, pilnując, aby nie przedawkował, zbyt szybki spadek temperatury może powodować śmierć smoka.  > Żmijowiec zwyczajny
  Lecznicze części rośliny: płatki kwiatów.
  Użycie: uspokaja, działa przeciwkaszlowo, ma też właściwości renegeracyjne kości.
  Sposób użycia: schłodzony napar z płatków kwiatu żmijowca podawać do wypicia.  > Żywokost
  Lecznicze części rośliny: ususzony korzeń, najlepiej sproszkowany
  Użycie: ułatwia gojenie się ran, pomaga na odmrożenia (od lodu), na zapalenie rogówki.
  Sposób użycia: do proszku z korzenia dodać odrobinę wody, aż uzyska konsystencję mazi. Następnie maź nałożyć na ranę i poczekać aż przyschnie i stwardnieje. Zeskrobać po godzinie. W przypadku leczenia zapaleń oczu, długo gotowany wywar z korzenia schłodzić i ostrożnie zakraplać smokowi do chorego oka
_________________
[ HIENA | RIT | FAO ]

Jeżeli potrzebujesz pomocy, rady, zauważyłeś jakieś nieprawidłowości - sprawdź do kogo najlepiej się zwrócić!

Czasami lawina uzależniona jest od pojedynczego płatka śniegu. Czasami kamyk zyskuje szansę odkrycia, co mogłoby się stać, gdyby tylko odbił się w innym kierunku.
Ostatnio zmieniony przez Administrator 2021-05-27, 15:08, w całości zmieniany 11 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Style WoW created by Matti and modified by Przyproszona Biela.

Forum © Naomi (2006-2019).
Images and art are © to their creators.
Dragon emoticons © J-C.
Never copy anything without permission!

Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 11