FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Profil Zaloguj Rejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Administrator
2014-01-07, 22:43
Atrybuty
Autor Wiadomość
~ Administrator 
Smoków Wolnych StadDołączyła: 07 Sty 2014
Posty: 14421
Wysłany: 2014-01-07, 22:43   Atrybuty

ATRYBUTY.


.
Ostatnio zmieniony przez Administrator 2019-10-01, 15:48, w całości zmieniany 36 razy  
 
 
~ Administrator 
Smoków Wolnych StadDołączyła: 07 Sty 2014
Posty: 14421
Wysłany: 2019-10-01, 15:24   

Podstawą mechaniki naszego forum są punkty Atrybutów oraz Umiejętności (które opisane zostały w innym Temacie), będące miarą wyszkolenia smoka. Umożliwiają one uzyskanie sukcesu podczas wykonywania jakieś akcji w polowaniu, walce czy misji. Jest to bardzo proste - wystarczy, aby podczas rzutów została zrównana lub przebita granica określana mianem Stopnia Trudności (ST).

Stopień Trudności (ST) jest wyrzucany losowo przez Mistrza Gry. Oznacza to, iż czasami bardzo proste akcje trudno będzie wykonać ze skutkiem pozytywnym, a także odwrotnie - akcje bardzo trudne mogą się udać bez żadnego problemu. Tak też bywa i w życiu, gdyż czasami noga może się nam powinąć nawet przy codziennych zadaniach!
Wspomniane wcześniej Atrybuty oraz Umiejętności rozsądzają iloma kostkami - czyli iloma szansami - dysponuje postać smoka na zrównanie lub przebicie Stopnia Trudności.

Zacznijmy od omówienia Atrybutów (nazywanych skrótowo A lub PA). Należy je rozumieć jako charakterystykę biologii naszej postaci. Atrybutów nie można się nauczyć, można je ulepszyć jedynie podczas często żmudnych ćwiczeń. Tak samo, jak w życiu, gdzie jeżeli chcemy unosić ciężary, musimy wyćwiczyć niezbędną do tego siłę, a dopiero potem technikę, która ułatwi nasze zadanie.

Każdy Atrybut może u smoka występować w pięciu różnych poziomach, od 1 do 5. Im wyższy poziom, tym nasza postać jest lepiej przygotowana do wykonania zadania, które czerpie z danego Atrybutu. To bowiem koniecznie trzeba zrozumieć - do niektórych rzeczy Umiejętności nie potrzebujemy. Przychodzą nam instynktownie. Ale Atrybut jest konieczną podstawą. Przypominając wcześniejszą metaforę - nie podniesiemy sztangi mimo najlepszej techniki, jeżeli nie będziemy posiadać niezbędnej do tego siły.

Atrybuty umownie dzielimy na trzy grupy: fizyczne, psychiczne i społeczne.
Wśród fizycznych znajdują się trzy:
  SIŁA - czyli potęga smoczych mięśni. Dzięki temu Atrybutowi nie groźna ci będzie ciężka kłoda zagradzająca drogę czy wielki kamień, blokujący wejście do jaskini. Także niektóre sposoby ataku czy obrony bazują przede wszystkim na muskulaturze smoka.
  ZRĘCZNOŚĆ - innymi słowy szybkość i zwinność postaci. Im wyższy poziom tego Atrybutu, z tym większą łatwością smok może wykonywać skomplikowane manualne czynności.
  WYTRZYMAŁOŚĆ - kondycja. Ta cecha informuje jak szybko postać może się zmęczyć, a także jak bardzo podatna może być na utratę krwi czy ból. Będzie w stanie dalej biec i dłużej toczyć pojedynki.

Następnie do psychicznych zaliczamy dwa:
  MOC - miara wrażliwości na maddarę, czyli smoczą magię. Nie oznacza to sprytu czy mądrości postaci, ale zgranie smoka z magią i to, jak wielką wprawę ma on w jej wykorzystywaniu.
  PERCEPCJA - spostrzegawczość postaci. Im większy poziom tego A, tym większa szansa na to, że smok zauważy zdobycz czy cenny kamień szlachetny, zamiast nieświadomie przejść obok.

Zaś wśród społecznych jest tylko jeden:
  APARYCJA - jest to zarówno zewnętrzne piękno postaci, jak i zdolność przekonania innych do swoich racji. Z tego też powodu właśnie w tym Atrybucie są przechowywane Punkty, które w miarę starzenia się smoka można rozdać - pisklę ma słodszy, niewinniejszy wygląd i niesamowitą zdolność do naginania woli dorosłych do swoich życzeń!Atrybutów nie da się rozwijać w nieskończoność - tak jak i w świecie rzeczywistym, tak i w tym smoczym ciała postaci mają pewne ograniczenia! Poniżej znajdziesz informacje na temat maksymalnych progów rozwoju tych statystyk smoków.
  Maksymalna wartość Atrybutu - 5
  Maksymalna liczba Atrybutów o maksymalnej wartości - 1
  Maksymalna liczba Atrybutów o wartości 4 (przy braku 5) - 2, (przy obecności 5) - 1
  Maksymalna liczba Atrybutów o wartości 3 - 3.
_________________
[ HIENA | RIT | FAO ]

Jeżeli potrzebujesz pomocy, rady, zauważyłeś jakieś nieprawidłowości - sprawdź do kogo najlepiej się zwrócić!

Czasami lawina uzależniona jest od pojedynczego płatka śniegu. Czasami kamyk zyskuje szansę odkrycia, co mogłoby się stać, gdyby tylko odbił się w innym kierunku.
Ostatnio zmieniony przez Administrator 2019-10-01, 15:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
~ Administrator 
Smoków Wolnych StadDołączyła: 07 Sty 2014
Posty: 14421
Wysłany: 2019-10-01, 15:25   

Jak zdobyć Punkt Atrybutu?

Atrybuty mają ogromny wpływ na życie Twojej postaci. Dlatego też każdy zaczyna grę ze wszystkimi na poziomie początkującym i otrzymuje możliwość przydzielenia dwóch Punktów wedle swego uznania, kiedy już rozezna się w naszym świecie i zadecyduje którą ścieżką będzie podążał.
Dlatego po ukończeniu przez postać określonej z góry ilości księżyców (tygodni), które są miarą smoczego wieku, gracz uzyskuje szansę na rozdanie Punktów Atrybutu dotąd przypisanych Aparycji w odpowiednim Dziale (schemat rozdania).

I tak, aby rozdać swoje PA z Aparycji, musisz spełnić poniższe warunki:
  Pierwszy Punkt Atrybutu możesz rozdać, kiedy Twoja postać ukończy 7 księżyców i awansuje na Adepta. Jeśli chcesz rozdać Punkt bez awansu na rangę adepta, możesz to zrobić po ukończeniu 10 księżyca.

  Drugi Punkt Atrybutu możesz rozdać, kiedy Twoja postać ukończy 15 księżyców, posiada rangę Adepta i posiada odblokowane wszystkie podstawowe umiejętności fizyczne. Jeżeli nie spełniasz tych warunków, Punkt może zostać rozdany dopiero po ukończeniu 21 księżyca!

UWAGA! Jeśli nie rozdasz swoich punktów do ukończenia 22 księżyca, zostaną one na stałe przypisane do Aparycji!
_________________
[ HIENA | RIT | FAO ]

Jeżeli potrzebujesz pomocy, rady, zauważyłeś jakieś nieprawidłowości - sprawdź do kogo najlepiej się zwrócić!

Czasami lawina uzależniona jest od pojedynczego płatka śniegu. Czasami kamyk zyskuje szansę odkrycia, co mogłoby się stać, gdyby tylko odbił się w innym kierunku.
Ostatnio zmieniony przez Administrator 2019-10-01, 15:48, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
~ Administrator 
Smoków Wolnych StadDołączyła: 07 Sty 2014
Posty: 14421
Wysłany: 2019-10-01, 15:25   

Otrzymane na starcie 2 Punkty Atrybutu do późniejszego rozdania nie są jedynymi ułatwieniami, o które możesz się postarać!

Twoja postać, w zależności od twoich własnych preferencji, może także zdobyć dodatkowe Atrybuty poprzez:
- odziedziczenie Atrybutów po biologicznych rodzicach (maksymalnie 2 Punkty), LUB
- otrzymanie Atrybutu po awansie na dorosłą rangę (1 Punkt, dla smoków pochodzących z Terenów Nieznanych).


  DZIEDZICZENIE ATRYBUTÓW

Według praw natury pisklę może odziedziczyć po rodzicach Punkty Atrybutu, jeden po matce, jeden po ojcu. Atrybuty są to zdolności smoczego ciała do wykonywania różnego rodzaju czynności (smok mający kilka punktów w Sile jest dużo lepiej umięśniony niż smok posiadający podstawową wartość w tym Atrybucie). Dlatego też pisklęta mogą dziedziczyć po rodzicach ich najlepsze cechy.

Liczba dziedziczonych punktów jest ograniczona do 2: jeden przypada matce, drugi ojcu.
Oznacza to, że jeżeli najwyższym Atrybutem matki jest Siła o wartości 4, potomek dziedziczy jeden punkt w Sile, mając zamiast wartości początkowej od razu wartość 2. Tak samo rzecz ma się do ojca, jeżeli ma on na przykład 5 punktów Zręczności, jego potomek dziedziczy to po nim i ma zamiast wartości początkowej Zręczności wartość 2. Jeżeli rodzic ma kilka Atrybutów na poziomie 3 i wyżej, pisklę może wybrać taki, który najbardziej mu odpowiada. Nie musi to być Atrybut na najwyższym poziomie u rodzica.


Nie można odziedziczyć Atrybutu, który ma u rodzica wartość 1 lub 2 (nie można też dziedziczyć Atrybutów na poziomie 3, jeśli są one bonusowe dla stada rodzica: Ogień - Siła, Plaga - Percepcja, Ziemia - Wytrzymałość, Woda - Zręczność).
Natomiast jeżeli rodzic ma dwa Atrybuty o wartości takiej samej, np. 4, pisklę musi określić wyraźnie który z nich chce odziedziczyć (aby przywódca/moderator mógł to wpisać w Karcie Postaci pisklęcia).

Nie można odziedziczyć więcej niż 2 Punktów Atrybutów. Natomiast jeżeli któryś z rodziców nie ma żadnej cechy na poziomie 3 lub wyżej, jeden lub dwa punkty dziedziczone przepadają (w zależności czy rozwiniętej cechy nie posiada tylko jeden z rodziców czy też oboje). Nie można także dziedziczyć po rodzicach dwóch takich samych Atrybutów!

Nie można także odziedziczyć Atrybutu po rodzicach, jeżeli zakłada się Kartę Postaci dla smoka w wieku 6 księżyców lub więcej, ani w sytuacji, kiedy wybrany rodzic nie żyje od więcej niż 5 księżyców (tygodni).

Nie można natomiast Umiejętności. Umiejętności są nabywane wraz z odpowiednim do tego treningiem.


  ATRYBUTY DLA PRZYBYWAJĄCYCH Z TERENÓW NIEZNANYCH

Smoki, które przybyły do Wolnych Stad z Terenów Nieznanych i nie mają biologicznych rodziców wśród Wolnych Stad, otrzymują 1 PA do rozdania po uzyskaniu dorosłej rangi. Smok taki musi po prostu złożyć raport z wymiany PA w dziale Statystyki, gdy już otrzyma pełną rangę w stadzie.
_________________
[ HIENA | RIT | FAO ]

Jeżeli potrzebujesz pomocy, rady, zauważyłeś jakieś nieprawidłowości - sprawdź do kogo najlepiej się zwrócić!

Czasami lawina uzależniona jest od pojedynczego płatka śniegu. Czasami kamyk zyskuje szansę odkrycia, co mogłoby się stać, gdyby tylko odbił się w innym kierunku.
Ostatnio zmieniony przez Administrator 2019-10-01, 15:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
~ Administrator 
Smoków Wolnych StadDołączyła: 07 Sty 2014
Posty: 14421
Wysłany: 2019-10-01, 15:45   

Kolejne Punkty Atrybutu zdobywa się już wyłącznie na drodze ciężkiej pracy postaci. Rozwój postaci następuje przez kształcenie i udoskonalanie cech już posiadanych - a następnie wykorzystywanie ich do górowania nad przeciwnikiem, pomocy stadu czy innym smokom, oraz przekazywanie swej wiedzy dalej. Wśród możliwych dróg rozwoju Atrybutów wymienić można:
- zdobycie wymaganej liczby Punktów charakterystycznych danej profesji (Honoru, Leczenia, Zwierzyny, Nauki - więcej informacji poniżej);
- wykupienie Punktu Atrybutu w Warsztacie przy odpowiednim Kwarcu;
- uzyskanie błogosławieństwa bogów podczas modlitwy w Świątyni;
- szczególne zasługi dla SWS PBF.


Najczęściej wykorzystywanym sposobem na rozwinięcie Atrybutu
jest zdobycie odpowiedniej ilości Punktów rangowych.

Czym są PH, PZ, PL, PN?

PH, PZ, PL, PN to odpowiednio: Punkty Honoru, Punkty Zwierzyny, Punkty Leczenia i Punkty Nauki. Punkty może otrzymać smok o randze lub szkolący się na rangę (adept): Czarodzieja/Wojownika (PH), Łowcy (PZ), Uzdrowiciela (PL) lub Piastuna (PN). Odpowiednią liczbę punktów można wykorzystać do wymiany na Punkt Atrybutu. Oprócz tego można je wymienić na mięso, kamień szlachetny lub zioła. Obowiązują następujące przeliczniki:
Punkt Atrybutu: 8 PH, 10 PN, 12 PZ, 14 PL
Punkt Umiejętności (normalnej): 5 PH, 7 PN, 8 PZ, 9 PL
Kamień szlachetny, 4/4 mięsa lub 10 sztuk wybranego zioła jednego rodzaju: 4 PH, 5 PN, 6 PZ, 7 PL

Podstawowe sposoby zdobycia punktów zostały opisane niżej.

UWAGA:
- smok może zdobywać Punkty już jako adept, ale wymienić je może dopiero po osiągnięciu wymagań na dorosłą rangę (minimum 15 księżyców, statystyki wymagane do osiągnięcia tej rangi, której punkty chce się wymienić),
- smok, który zmienia rangę (lub zaczyna szkolić się na inną, niż dotychczasowo), automatycznie traci wszystkie Punkty z dotychczasowej rangi (nie obowiązuje w przypadku zmian Wojownik - Czarodziej). Utraconych w ten sposób Punktów nie da się odzyskać!
- przyznanie Punktu odbywa się poprzez złożenie raportu w dziale Inne wedle zamieszczonego tam Schematu,
- rozdanie Punktów odbywa się poprzez złożenie raportu w dziale Statystyki wedle zamieszczonego tam Schematu.


Jak zdobyć PH?

Sposób 1: Wygrać (lub zremisować) pojedynek ze smokiem
Aby rozegrać pojedynek, należy znaleźć przeciwnika, założyć temat w dziale Wyzwania i zaczekać, aż MG założy temat z walką. Za zwycięzcę pojedynku uznaje się smoka, który jako pierwszy spełnił umówione warunki zwycięstwa (zadał odpowiednio ciężkie rany lub doprowadził do omdlenia przeciwnika). Jeżeli obydwa smoki spełniły warunki zwycięstwa jednocześnie (tj. padł remis), obydwa mogą otrzymać PH.

Obowiązują tutaj następujące zasady:
- nie można otrzymać więcej niż 2 PH za walkę z tym samym smokiem w ciągu 30 dni (liczy się data posta MG z informacją o roztrzygnięciu pojedynku),
- nie otrzymuje się PH, jeśli wygrało się pojedynek z wyzwanym przez siebie smokiem o niższej randze (nie obowiązuje, jeżeli walczyły smoki o równych rangach lub jeżeli to ten o niższej randze wyzwał silniejszego przeciwnika),
- nie otrzymuje się PH, jeżeli przeciwnik na skutek odniesionych ran umarł.

UWAGA: PH otrzymuje się tylko za pojedynki jeden na jednego - smokowi nie może nikt pomagać, nawet kompan! (wyjątek: walka - smok i kompan vs smok i kompan)

Sposób 2: Wygrać (lub zremisować) pojedynek ze smokiem na wojnie
Obowiązują zasady jak w punkcie 1, z tą różnicą, że pojedynek dzieje się podczas wojny i może zostać wymuszony sytuacją na froncie. Szczegółowe zasady wojny są ustalane wraz z jej rozpoczęciem.

Sposób 3: Pokonać drapieżnika na Arenie Viliara
Możliwość ta jest dostępna dla smoków o dorosłej randze, jak i Adeptów szkolących się na Wojownika lub Czarodzieja. Aby rozpocząć pojedynek na Arenie, należy założyć temat z imieniem swojego smoka w dziale "Arena Viliara". Każdy pokonany drapieżnik daje 1 PH - ale każdego przeciwnika można na Arenie pokonać tylko raz. Remis traktuje się jak pokonanie drapieżnika. Szczegółowe zasady można znaleźć w dziale Arena Villiara.

Sposób 4: Pokonanie szczególnie niebezpiecznego drapieżnika na polowaniu.
Smok otrzymuje 1 PH za zabicie drapieżnika z poniższych gatunków:
cień, demon, hydra, jednorożec, lewiatan, mantykora, żywiołak
Uwaga: PH nie zostanie przyznany, jeśli smok zabije drapieżnika Błyskiem Przyszłości!

Sposób 5: Pokonanie trzech silnych drapieżników na polowaniu.
Smok otrzymuje 1 PH, jeśli pokona na polowaniu trzy drapieżniki - musi jednak spełnić następujące warunki:
- każdy drapieżnik miał sumę wiodących Atrybutów (Wytrz + M/Zr/S) równą lub większą niż smok (liczy się chwila rozpoczęcia walki),
- każdego drapieżnika smok pokonał samodzielnie, bez pomocy z zewnątrz (tj. w walce jeden na jednego).

Sposób 6: Przekazanie uczniowi swojej wiedzy
Smok otrzymuje 1 PH, jeżeli nauczy dowolnych uczniów 4 poziomów I swoich umiejętności kierunkowych, 3 poziomów II swoich umiejętności kierunkowych, lub 2 poziomów III swoich umiejętności kierunkowych:
- umiejętności kierunkowe kwalifikujące na PH rozumiane są jako Atak/Obrona/Śledzenie dla Wojowników lub Magia Ataku/Magia Obrony/Magia Precyzyjna dla Czarodziejów,
- raportować można jedynie zatwierdzone przez Administratora nauki uczniów,
- smok-nauczyciel posiada dorosłą rangę,
- nie można otrzymać PH za nauczenie Umiejętności kompana.

Sposób 7: Udział w evencie/wydarzeniu/misji
Smok ma szansę otrzymać od Mistrza Gry prowadzącego event/wydarzenie/misję Punkty rangowe.


Jak zdobyć PZ?

Sposób 1: Nakarmić innego smoka
Aby otrzymać PZ, łowca musi przekazać mięso lub owoce innemu smokowi, który to smok zje posiłek i złoży z tego raport.

Obowiązują przy tym następujące zasady:
- nie można otrzymać PZ za nakarmienie innego Łowcy lub Adepta szkolącego się na Łowcę,
- karmiony smok nie może mieć statusu "syty" w chwili spożycia posiłku,
- przekazać należy wymaganą na sytość ilość jedzenia (jeżeli karmiony smok posiada Atut Kruszyna, należy mu przekazać minimum 3/4 pożywienia, zaś jeżeli karmiony należy do rasy smoków olbrzymich, należy mu przekazać 5/4 pożywienia; mieszance tejże rasy - 4/4 pożywienia).

PZ można otrzymać także za nakarmienie 3 Kompanów smoków.

Sposób 2: Przekazanie uczniowi swojej wiedzy
Smok otrzymuje 1 PZ, jeżeli nauczy dowolnych uczniów 4 poziomów I swoich umiejętności kierunkowych, 3 poziomów II swoich umiejętności kierunkowych, lub 2 poziomów III swoich umiejętności kierunkowych:
- umiejętności kierunkowe kwalifikujące na PZ rozumiane są jako Kamuflaż/Skradanie/Śledzenie,
- raportować można jedynie zatwierdzone przez Administratora nauki uczniów,
- smok-nauczyciel posiada dorosłą rangę,
- nie można otrzymać PZ za nauczenie Umiejętności kompana.

Sposób 3: Udział w evencie/wydarzeniu/misji
Smok ma szansę otrzymać od Mistrza Gry prowadzącego event/wydarzenie/misję Punkty rangowe.


Jak zdobyć PL?

Sposób 1: Wyleczenie z ran
Uzdrowiciel otrzymuje 1 PL za skuteczne wyleczenie wszystkich ran smoka - bez względu na liczbę i powagę tych ran. Przez skuteczne leczenie należy rozumieć powodzenie obydwu etapów leczenia. Nie otrzymuje się PL za leczenie niekompletne (tj. pominięcie którejkolwiek rany).
Uzdrowiciel może także otrzymać 1 PL za wyleczenie 3 Kompanów.

UWAGA:
- jeżeli smok jest leczony w temacie z walką bezpośrednio po jej zakończeniu, wszystkie rany należy rozumieć jako wszystkie rany otrzymane podczas tej walki lub posiadane przed jej rozpoczęciem, a pominięte mogą zostać rany uzyskane równolegle do walki na przykład na Polowaniu leczonego smoka;
- temat z walką może być zarówno tematem w dziale pojedynków, jak i tematem na wojnie/polowaniu/misji, jeżeli smok jest leczony w jakimkolwiek innym temacie niż ten, w którym uzyskał rany, należy wyleczyć wszystkie rany wyliczone w jego Stanie Zdrowia.

Sposób 2: Wyleczenie smoka z choroby
Uzdrowiciel otrzymuje 1 PL, jeżeli skutecznie wyleczy smoka z choroby.

Sposób 3: Przekazanie uczniowi swojej wiedzy
Smok otrzymuje 1 PL, jeżeli nauczy dowolnych uczniów 4 poziomów I swoich umiejętności kierunkowych, 3 poziomów II swoich umiejętności kierunkowych, lub 2 poziomów III swoich umiejętności kierunkowych:
- umiejętności kierunkowe kwalifikujące na PL rozumiane są jako Wiedza/Leczenie/Magia Precyzyjna,
- raportować można jedynie zatwierdzone przez Administratora nauki uczniów,
- smok-nauczyciel posiada dorosłą rangę,
- nie można otrzymać PL za nauczenie Umiejętności kompana.

Sposób 4: Udział w evencie/wydarzeniu/misji
Smok ma szansę otrzymać od Mistrza Gry prowadzącego event/wydarzenie/misję Punkty rangowe.


Jak zdobyć PN?

Sposób 1: Nauczyć innego smoka biegania, pływania, latania, wiedzy lub mediacji
Piastun może otrzymać 1 PN za nauczenie innego smoka jednego poziomu pływania, latania, biegania, wiedzy lub mediacji. Przez "nauczenie" należy rozumieć naukę zatwierdzoną w raporcie przez administrację. Liczą się nauki na dowolny poziom umiejętności (także na poziom drugi lub trzeci).

Obowiązują przy tym następujące ograniczenia:
- naukę od początku do końca przeprowadziła postać zgłaszająca PN.

Nie można otrzymać PN za nauczanie smoczego kompana.

Sposób 2: Udział w evencie/wydarzeniu/misji
Smok ma szansę otrzymać od Mistrza Gry prowadzącego event/wydarzenie/misję Punkty rangowe.
_________________
[ HIENA | RIT | FAO ]

Jeżeli potrzebujesz pomocy, rady, zauważyłeś jakieś nieprawidłowości - sprawdź do kogo najlepiej się zwrócić!

Czasami lawina uzależniona jest od pojedynczego płatka śniegu. Czasami kamyk zyskuje szansę odkrycia, co mogłoby się stać, gdyby tylko odbił się w innym kierunku.
Ostatnio zmieniony przez Administrator 2020-07-20, 20:04, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Style WoW created by Matti and modified by Przyproszona Biela.

Forum © Naomi (2006-2019).
Images and art are © to their creators.
Dragon emoticons © J-C.
Never copy anything without permission!Wymiana bannerami: KLIK!

DH
SnM


Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 10