FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Profil Zaloguj Rejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Administrator
2014-01-08, 20:34
Gatunki Smoków
Autor Wiadomość
~ Administrator 
Smoków Wolnych StadDołączyła: 07 Sty 2014
Posty: 14442
Wysłany: 2014-01-08, 20:34   Gatunki Smoków

  GATUNKI SMOKÓW.

  W świecie smoków można się zetknąć z czternastoma gatunkami tej rasy (oraz ich hybrydami), a każda ma swoje plusy oraz swoje minusy.

  Poniższa lista została uszeregowana wedle zwiększającej się wielkości smoka, gdzie smok zwyczajny wyznacza średnią. Wielkość smoka nie ma znaczącego wpływu na jego zalety czy wady, ponieważ te różnice nie są znaczące.
  Porównanie wielkości smoka SWS do człowieka.
  Istnieje także opcja modyfikacji utartych schematów wyglądu przedstawiciela smoczego rodzaju. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na dole posta!

SMOK MORSKI
Jest najmniejszym ze wszystkich smoków spotykanych na tych terenach. Ich ciała są przystosowane do życia w słonej wodzie morskiej, umożliwiając im przebywanie pod wodą długie księżyce bez konieczności wychodzenia na ląd. Istotnie, nie przepadają za stałym lądem, ale jak wszystkie inne smocze gatunki mogą tam wieść całkiem przyjemne życie. Ciało morskich ma zazwyczaj bardzo opływowy kształt. Pokrywa je łuska (o gładkiej fakturze) ściśle przylegająca do skóry. Między ich palcami wykształciła się błona pławna. Skrzydła są najczęściej nieduże, a większość morskich smoków nie znosi latania, zamiast tego swoje niewielkie skrzydła wykorzystując jako dodatkowy podwodny napęd. Ich ciała nie są przyozdobione zbyt wieloma rogami czy kolcami, zamiast tego często można jednak zaobserwować osobniki z grzebieniem wzdłuż grzbietu. Mogą mieć przeróżne ubarwienie, niektóre z nich są błękitne, niebieskoszare lub szare by łatwiej kamuflować się pod wodą, ale są też takie, których barwy wręcz odstraszają jak kolory toksycznych żab.
Jest to jedyny gatunek smoka, który nie zieje, ale też jedyny, który swobodnie oddycha zarówno na lądzie, jak i pod wodą. Kiedy płynie pod wodą, w miejscu gruczołów w głębi pyska posiada otwory, które odprowadzają wodę do skrzeli. Po pobraniu tlenu woda jest odprowadzana pasywnie otworami z tyłu pyska na zewnątrz. Kiedy smok przebywa na powietrzu, otwory zewnętrzne z tyłu pyska są szczelnie zamknięte, zapobiegając utracie wilgoci czy przesuszeniu skrzeli.
Preferowane środowisko: morza, jeziora, wartkie rzeki
Mocne strony: potrafi oddychać pod wodą i na lądzie
Słabe strony: niewprawny lotnik, nie zieje, na lądzie wybitnie brakuje mu gracji.
Czym zieje: nie zieje
Ciekawostki: oddycha pod wodą za pomocą skrzeli, które podczas jego ruchu obmywa woda. Jako jedyny smok nie potrzebuje pić - niezbędną ilość wody dostarczają mu skrzela.
Rozmiary: 1,5 m wysokości (w kłębie). 6 m długości, 8,5 m rozpiętości skrzydeł.

SMOK DRZEWNY
Są to smok o lekko wydłużonym, smukłym ciele. Posiadają długie, zgrabne łapy z niezwykle chwytnymi palcami oraz długie i cienkie ogony, którymi mogą chwytać się gałęzi zupełnie jak oposy. Ich skrzydła są raczej cienkie, opływowe, zakończone pojedynczymi-podwójnymi palcami umożliwiającymi chwytanie się drzew, a także poruszanie się między ich pniami. Ich łuski prawie nigdy nie przylegają ciasno do ciała, jedne mają łuski okrągłe, inne trójkątne, niemniej zawsze odstające, na pierwszy rzut oka i w dotyku do złudzenia przypominające korę drzew. Częste ubarwienia tych smoków to różne odcienie zieleni, beżu, brązu, spiżu, złote, szare lub czarne, ponadto miewają plamy na ciele ułatwiające kamuflaż w lesie. Wiele z nich obdarzonych jest ogromną ciekawością do świata roślin.
Preferowane środowisko: lasy
Mocne strony: długie palce pozwalają na bardzo precyzyjne czynności, co często czyni z nich idealnych kandydatów na Uzdrowicieli. Są dość spore, ale mimo to lekkie, co umożliwia im wspinanie się po drzewach bez łamania każdej z napotkanych gałęzi.
Słabe strony: ich chropowate łuski utrudniają pływanie. Smoki drzewne bardzo źle czują się na terenach pustynnych.
Czym zieje: kwasem.
Ciekawostki: niezwykle czuły węch. Zdarza im się spać niczym nietoperze, zwisając głową w dół z gałęzi.
Rozmiary: 1.5 m wysokości, 7 m długości (w tym około 4-metrowy ogon), 9 m rozpiętości skrzydeł.

SMOK BAGIENNY
Jest dość przysadzistym gatunkiem, brak mu smukłości smoków morskich. Sprawia przez to wrażenie ciężkiego i niezbyt zwinnego, ale bardzo często bywa to jedynie iluzja. Ich ciała pokrywa gęsta, dość gładka łuska, u niektórych drobna, u innych dość spora, zawsze ciasno przylegająca do ciała. Kolory, jakimi najczęściej może się poszczycić, to brąz, ciemna zieleń, czerń, granat, czasem szarość czy jadowita żółć. Ich skrzydła są średniej wielkości, nie czynią z nich asów przestworzy, ale są satysfakcjonująco funkcjonalne. Dobrze pływa i z łatwością porusza się po bagnistych, grząskich terenach - w dużej mierze ułatwia im to szczątkowa błona pławna rozpięta między palcami tylnych łap. Nie mają kolców czy innych kostnych wyrostków na grzbiecie, ale wiele z nich posiada skórzaste grzebienie, pomagające im w pływaniu.
Preferowane środowisko: bagna, tereny podmokłe.
Mocne strony: bardzo dobrze pływa, pewnie czuje się na bagnach i trzęsawiskach.
Słabe strony: ze względu na skórzaste grzebienie szybko tracą wodę z organizmu, przez co muszą stale przebywać w pobliżu źródła wody.
Czym zieje: kwasem LUB ogniem.
Ciekawostki: jest odporny na zatrucia pokarmowe i ma wyższą tolerancje na trucizny.
Rozmiary: 1,5 m wysokości, 7 m długości, 9 m rozpiętość skrzydeł.

SMOK PÓŁNOCNY
Jedyny gatunek smoka, którego całe ciało porasta gęsta sierść, czasem pióra, a łusek nie uświadczy się nawet na końcówce ogona. Smoki północne są z reguły małe, ale ich futro (zwłaszcza nastroszone) może je powiększyć wizualnie. Wyglądają na raczej ociężałe, ich kształtom brakuje smukłości tak częstej w przypadku osobników lubujących się w wodzie. Posiadają stosunkowo krótkie i grube łapy o mocnych szponach i wyjątkowo grube spody łap, które umożliwiają im sprawne poruszanie się nawet po najostrzejszych kamieniach. Na łbie, grzbiecie i ogonie często mają futrzastą grzywę lub pióropusz. Skrzydła, jak u ptaków, zbudowane są z twardych i długich piór, czyniąc z nich wytrawnych lotników. Futro i pióra mogą przybierać naprawdę rozmaite barwy: od praktycznych, zimnych bieli, szarości, błękitów, przez cieplejsze brązy, beże, żółcie, aż po krzykliwe i zdradzające obecność tych smoków czerwienie czy pomarańcz.
Preferowane środowisko: chłodniejsze tereny.
Mocne strony: doskonale znosi nawet największe mrozy, może latać na dalekie odległości.
Słabe strony: szybko się przegrzewa, długie przebywanie w wodzie powoduje przemoczenie futra i piór i uziemia tego smoka do wyschnięcia.
Czym zieje: lodem.
Ciekawostki: czkawka (jedyny smoczy gatunek, który od czasu do czasu jest męczony przez tę przypadłość).
Rozmiary: 1,6 m wysokości, 7 m długości, 10 m rozpiętość skrzydeł.

SMOK WYWERNOWY
Jeden z najbardziej charakterystycznych smoczych gatunków. Mają tylko jedną parę łap, tylnych, które są bardzo dobrze umięśnione. Dzięki nim smoki te mogą skakać na imponujące odległości, a wzbicie się w powietrze nie jest dla nich problemem. Należy się jednakże wystrzegać ich kopnięć... Skrzydła są bardzo duże i silne, o grubej i czułej na powietrzne prądy błonie. Skrzydła pełnią też rolę utraconych przednich kończyn. Ponadto ich skrzydła zaopatrzone są w palce, najczęściej dwa, którymi mogą chwytać się skał i wspinać. Oczywiście mogą też ranić nimi przeciwnika, czy chociażby wspierać na nich swoje ciało, kiedy stąpają po ziemi. Ich łuski są mocne, twarde, odporne na zadrapania. Ich umaszczenie najczęściej jest stonowane, bogate w szarości czy brązy, choć zdarzają się osobniki o łuskach w kolorze jaskrawej czerwieni.
Preferowane środowisko: skaliste tereny
Mocne strony: doskonały wspinacz i świetny lotnik.
Słabe strony: bywa nieporadny na ziemi czy w wodzie. Ich palcom brakuje zwinności pozwalającej na wykonywanie precyzyjnych zadań.
Czym zieje: ogniem.
Ciekawostki: uwielbia polować z powietrza.
Rozmiary: 1,7 m wysokości, 8 m długości, 11 m rozpiętość skrzydeł.

SMOK ZWYCZAJNY
Jest najbardziej typowym gatunkiem smoka. Nie posiada żadnych szczególnych zdolności, ale też nie ma jakiś szczególnych wad. Ma zawsze cztery łapy, parę proporcjonalnie dużych skrzydeł. Mocne łuski w różnych odcieniach brązów, zieleni i beżu, choć raczej barwy te przybierają odcienie ciemniejsze. Miewają wyrostki kostne/rogowe lub kolce na grzbiecie. Przodek wszystkich podgatunków, które istnieją dziś. Niestety sam smok zwyczajny jest obecnie bardzo rzadki - czasem można stwierdzić, że jest wręcz na skraju wymarcia.
Preferowane środowisko: równiny, lasy, klimat umiarkowany.
Mocne strony: brak
Słabe strony: brak
Czym zieje: ogniem LUB lodem LUB kwasem
Ciekawostki: -
Rozmiary: 1,7 m wysokości, 8,5 m długości, 12 m rozpiętość skrzydeł.

SMOK BEZSKRZYDŁY
Jest odmianą smoka zwyczajnego, najczęściej spotykaną wśród tak zwanych smoków Równinnych. Mają wydłużone ciało i stosunkowo krótkie łapy, lecz mimo to potrafią szybko biegać. Ponadto dzięki chwytnym palcom i ogonowi potrafią całkiem nieźle się wspinać. Jak sama nazwa wskazuje, nie mają skrzydeł. Potrafią przemykać niepostrzeżenie między wysoką roślinnością i z łatwością podkradać się do swojej ofiary. Są niezwykle zwinne. Ich łuski mogą przylegać ciasno do ciała albo być lekko wypukłe, ale nie odstają tak jak u smoków drzewnych. Posiadają wyrostki kostne, rogowe, kolce lub skórzaste grzebienie na grzbiecie.
Preferowane środowisko: lasy, zawsze w pobliżu jaskiń
Mocne strony: zwinny, potrafi się świetnie wspinać zarówno na drzewa jak i na skały
Słabe strony: nie lata.
Czym zieje: ogniem.
Ciekawostki: zdarza im się mieć alergię na futro smoków północnych
Rozmiary: 1,7 m wysokości, 9 m długości.

SMOK GÓRSKI
Jest dość sporym gatunkiem smoka zamieszkującym niesprzyjające wszelkiemu życiu szczyty górskie. Jego masywne cielsko pokryte jest twardą łuską odporną na zranienie przez ostre skały czy uodparniającą go na niskie temperatury. Ubarwienie jego łusek może być doprawdy przeróżne, od kolorów stonowanych po krzykliwe i jaskrawe. Ma liczne wyrostki kostne i kolce przez co sprawia wrażenie najeżonej kolcami skały, nawet jeśli jego umaszczenie czasem mu w tym przeszkadza. Ma dwie pary masywnych łap i parę mocnych skrzydeł o grubej błonie.
Preferowane środowisko: tereny górskie
Mocne strony: wyjątkowo wydolne płuca pozwalają mu na przebywanie nawet w najwyższych partiach gór. Jest odporny na śnieżną ślepotę.
Słabe strony: bagna i trzęsawiska są dla niego śmiertelną pułapką. Nie lubi pływać.
Czym zieje: lodem LUB kwasem.
Ciekawostki: uwielbia gromadzić błyszczące skarby, często buduje sobie z nich legowisko.
Rozmiary: 1,8 m wysokości, 9 m długości, 12 m rozpiętość skrzydeł.

SMOK PUSTYNNY
Jest smukłym gatunkiem smoka o wydłużonym ciele i długich, szczupłych łapach. Lekko spłaszczone palce u łap umożliwiają mu sprawne poruszanie się nawet po sypkiej powierzchni piaszczystych wydm. Jego łuski są mocne, umożliwiające mu zatrzymywanie większej ilości wody w organizmie. Nigdy nie przybiera ciemnych barw, często biały lub piaskowy, które chronią go przed przegrzaniem w promieniach bezlitosnego, pustynnego słońca. Nie posiada skórzastych grzebieni, ani kostnych wyrostków, ale za to ma bardzo duże skrzydła pomagające mu w chłodzeniu organizmu. Jest bardzo zwinny i szybki.
Preferowane środowisko: tereny pustynne i półpustynne
Mocne strony: odporny na bardzo wysokie temperatury, dobrze znosi długotrwały brak wody i pożywienia, może swobodnie biegać po piaszczystych terenach.
Słabe strony: wrażliwy na zimno, źle czuje się przy dużej wilgotności powietrza.
Czym zieje: ogniem.
Ciekawostki: zdarza im się mieć alergię na futro smoków północnych
Rozmiary: 1,8 m wysokości, 10 m długości, 13 m rozpiętości skrzydeł.

SMOK POWIETRZNY
Bardzo podobny do smoka pustynnego. Jest smukły i zwinny. Posiada wielkie, ale stosunkowo wąskie skrzydła umożliwiają mu długie szybowanie w powietrzu, a także karkołomne podniebne manewry, będące poza zasięgiem pozostałych smoczych gatunków. Błona skrzydeł jest dość cienka i dobrze unerwiona - przystosowana do wyczuwania najmniejszych zmian w powietrznych prądach. Niestety przez to jest też podatna na wszelkiego rodzaju zranienia, dlatego smoki te zwykle unikają miejsc, które mogłyby ich skrzydła uszkodzić, jak lasy czy skaliste zbocza. Ciało tego gatunku smoka pokrywa przylegająca szczelnie, trójkątna, gładka łuska o jasnych maściach takich jak biel czy błękit, ale zdarzają się też beżowe, szare czy zielone.
Preferowane środowisko: niebo, równiny.
Mocne strony: doskonały lotnik.
Słabe strony: słabo pływa i czuje się niepewnie w lasach.
Czym zieje: ogniem LUB lodem.
Ciekawostki: smoki tego gatunku często cierpią na klaustrofobię. Zwykle są tak chude, że sprawiają wrażenie niedożywionych.
Rozmiary: 1,8 m, 9 m długości, 15 m rozpiętość skrzydeł.

SMOK JASKINIOWY
Bardzo masywne osobniki o ogromnej krzepie. Mają stosunkowo małe skrzydła umożliwiające im lot na niewielkie odległości, a korzystają z nich niechętnie. Ich ciała są pokryte twardymi, grubymi łuskami tworzącymi swoisty pancerz odporny na zadrapania przez otaczające je skały. Najczęściej spotykane ubarwienie to maści ciemne takie jak czerń, granat, ciemna zieleń, często przeplatane jaskrawymi wzorami, opalizującymi w półmroku. Doskonale czuje się w ciemności i ze wszystkich gatunków ma zdecydowanie najlepszy słuch. Z tego względu jednak nie przepada za światłem dziennym i światem zewnętrznym - blask Złotej Twarzy razi jego ślepia. W czasie dnia czy upałów potrafi godzinami spać w swojej jaskini, by wyjść dopiero nocą na polowanie.
Preferowane środowisko: jaskinie, spowite w półmroku serca puszcz.
Mocne strony: doskonały słuch, ma twardy pancerz.
Słabe strony: wrażliwy na światło słoneczne, upał, nadmierny hałas.
Czym zieje: ogniem.
Ciekawostki: preferuje nocny tryb życia, niektóre osobniki potrafią być nawet półślepe.
Rozmiary: 1,8 m wysokości, 10 m długości, 11 m rozpiętość skrzydeł.

SMOK OLBRZYMI
Są prawdziwymi gigantami na tych ziemiach. Ciężkie i wytrzymałe, o proporcjach budowy typowych dla smoka zwyczajnego. Ich ciała pokrywa istna zbroja grubych, twardych łusek odpornych na zranienia. Skrzydła tych smoków mają mocniejszą i grubszą błonę. Zarówno w powietrzu jak i na lądzie brakuje im zwinności, ale siłą mięśni przewyższają wszystkie inne smocze gatunki. Dobrze pływają, pod wodą stając się zdecydowanie zwinniejsze.
Preferowane środowisko: niższe partie gór, równiny, jaskinie, rzeki i jeziora.
Mocne strony: imponujący rozmiar.
Słabe strony: musi jeść więcej niż przeciętny smok (5/4 pożywienia).
Czym zieje: ogniem.
Ciekawostki: zdarza im się traktować smoki morskie i drzewne, najmniejsze smoki, jako zdobycz.
Rozmiary: 2 m wzrostu, 11 m długości, 13 m rozpiętość skrzydeł.

SMOK WĘŻOWY
Bardzo charakterystyczny gatunek smoka. Ma karłowate łapy (dwie pary), które ledwo umożliwiają mu poruszanie się po lądzie. Jego korpus za to jest niezwykle długi, a imponującej masy ogon często przeszkadza im w podkradaniu się do zdobyczy. Przez inne gatunki smoków często porównywane są do węży, i rzeczywiście, niektóre smoki wężowe zaadaptowały sposób zabijania czy walki polegający na stopniowym zaciskaniu długiego, giętkiego ogona wokół ofiary. Są przykute do ziemi ze względu na brak skrzydeł. Doskonale jednak pływają. Ciało tego gatunku pokryte jest drobną, przylegającą łuską, przybierającą różnorakie jaskrawe barwy. Nie posiadają kolców ani kostnych wyrostków, ale często, pomimo braku krwi smoków północnych, mogą poszczycić się niemalże lwią grzywą twardszą w dotyku niż zwykłe futro. Cechą charakterystyczną tej rasy są giętkie wąsy wyrastające znad nozdrzy oraz poroże podobne do jeleniego, przyozdabiające łeb.
Preferowane środowisko: okolice jezior i rzek
Mocne strony: dobry pływak, dobrze znosi zarówno chłód jak i upał.
Słabe strony: nie ma skrzydeł.
Czym zieje: lodem LUB kwasem.
Ciekawostki: często potrafi tkwić w bezruchu długie godziny, czekając na ofiarę.
Rozmiary: 1,4 m wysokości, 14 m długości.

SMOK SKRAJNY
Jest mieszanką smoków dwóch innych ras. Od swoich rodziców przejmuje zarówno mocne jak i słabe strony konkretnych ras, tak więc mieszanka smoka wyvernowego i bezskrzydłego może mieć skrzydła i dwie pary łap, ale już mieszanka smoka morskiego i pustynnego nie jest w stanie oddychać pod wodą, a na pustyni nie czuje się zbyt dobrze.
Preferowane środowisko: wypadkowa dwóch ras.
Mocne strony: wypadkowa dwóch ras.
Słabe strony: wypadkowa dwóch ras.
Czym zieje: w momencie tworzenia KP gracz wybiera spośród wszystkich opcji dostępnych dwóm rasom wchodzącym w skrajność.
Ciekawostki: mieszanki górskiego nie mogą swobodnie chodzić po górach, a mieszanki morskiego nie mogą oddychać pod wodą. Mieszanka olbrzymiego potrzebuje standardową ilość pożywienia (4/4) na sytość.
Rozmiary: wypadkowa dwóch ras.


  Typowy smok posiada dwie pary łap, jedną parę skrzydeł, jeden ogon i głowę. Istnieją także rasy naturalnie posiadające inną budowę ciała, takie jak wywerny (brak przedniej pary łap), wężowe (brak skrzydeł, wydłużone ciało) oraz bezskrzydłe, ale w przyrodzie zdarzają się też nieprzewidywalne mutacje. Jeżeli marzy ci się, by twój smok miał cztery skrzydła, sześć łap i dwa ogony, to wystarczy skonsultować się z Administracją wraz z chwilą opublikowania swojej Karty Postaci.
  Tak długo jak modyfikacje smoczej sylwetki nie doprowadzą do natychmiastowej śmierci, możesz ją dowolnie zmieniać, ale pamiętaj - nie obejdzie się bez konsekwencji! Dodatkowe kończyny zwiększają zapotrzebowanie energetyczne organizmu, a brakujące uniemożliwiają wykonywanie pewnych czynności. Im wygląd bardziej odbiega od wyglądu standardowego smoka, tym cięższe będzie kalectwo, dlatego warto dobrze przemyśleć chęć grania taką postacią. Jeśli kalectwo zaproponowane przez Administratora ci nie odpowiada, możesz bez przeszkód zmienić wygląd swojej postaci tak by zmniejszyć konsekwencje modyfikacji wyglądu, bądź też wrócić do typowej smoczej morfologii.
  Pamiętaj! To nie nietypowy wygląd decyduje o tym jak oryginalna będzie twoja postać, a raczej jej charakter, wybory i twój styl gry! Najciekawsze postaci na naszym forum były typowymi przedstawicielami swojego gatunku, ale wyróżniały się zawsze podczas gry.

  Przykładowe modyfikacje i związane z nimi kalectwa:
  - brak skrzydeł - niezdolność do lotu
  - dodatkowa para skrzydeł - +1/4 pożywienia do sytości
  - dodatkowa para łap - +1/4 pożywienia do sytości
  - brak jednej pary łap - +2 ST do akcji fizycznych na ziemi (nie dotyczy wywern)
  - brak dwóch par łap - niezdolność do biegu, +4 ST do akcji fizycznych na ziemi
  - dwa ogony - w zależności od miejsca rozdziału ogonów, od braku komplikacji aż po zwiększenie ilości wymaganego na sytość pożywienia
  - dodatkowa para ślepi - możliwe częstsze bóle głowy i migreny
  - bliźniaki syjamskie - każda z głów jest osobną postacią, muszą być prowadzone przez dwóch użytkowników na różnych kontach.
  - całkowity brak łusek, futra i piór - +1/4 pożywienia do sytości w okresie zimowym, możliwe poparzenia skóry w okresie letnim
  - hermafrodytyzm - bezpłodność
  - wrodzona ślepota - +2 ST do umiejętności fizycznych, magicznych
  ... i inne.

  Miej na uwadze, że kalectwa wynikające z opisu Wyglądu postaci, w przeciwieństwie do kalectw nabytych w czasie gry, nie są uleczalne!


  Porównanie Wielkości Smoczych Ras - [1] [2]


Ciekawostki - smoki w miarach graczy.

Poniższe dane mają na celu wyłącznie pobudzenie ciekawości i wyobraźni graczy i ułatwienie im wcielanie się w rolę smoka. W większości wypadków konsekwencje mechaniczne nie będą wyciągane, aczkolwiek bardzo mile widziane jest przestrzeganie poniższych informacji w swoich opisach fabularnych!

Jak szybkie są smoki?
Smok porusza się zwykłą prędkością marszową 5 km/h. W tym tempie nie męczy się prawie w ogóle i może przejść wiele kilometrów bez odpoczynku. Smocza wersja kłusu to przeciętnie 20 km/h, jest to bieg dobry by coś dogonić i pozwala pokonać średnie dystanse nim wystawiona zostanie na próbę indywidualna wytrzymałość. Smoki mogą też poruszać się sprintem. Przyspieszają wtedy do blisko 50 km/h, ale nie są w stanie utrzymać tej prędkości na dłużej niż przez 200-300 m.
Smoki wężowe i wywernowe, ze względu na swoją budowę, są wolniejsze o jakieś 5 km/h zarówno w kłusie jak i sprincie.

Smoki latają standardową prędkością 30-45 km/h, zależnie od rozmiaru smoka, umiejętności, stanu zdrowia czy pogody. Na długie dystanse leniwie szybują z prędkością do 20 km/h. Maksymalna szybkość, smoczy "sprint" w locie, to 100 km/h w linii prostej, który przeciętny smok jest w stanie utrzymać dość krótko, bo tylko około 300-500 m. Nurkowanie prostopadle w kierunku ziemi, z którego wciąż można wyhamować, prostując skrzydła bez groźby połamania kości przez opór powietrza, to 200 km/h.
Powietrznym smokom zawsze jest nieco łatwiej i przy sprzyjających warunkach osiągają do 10% lepsze szybkości we wszystkich technikach lotu. W locie standardowym potrafią instynktownie wyczuć prądy, przy sprzyjających warunkach lecąc nawet do 60 km/h.


Dlaczego smoki latają?
Smoki mają trzy rzeczy, poza skrzydłami, które im to umożliwiają:
I) worki powietrzne (oddychanie na wysokości i dodatkowy podaż tlenu w czasie pracy skrzydłami),
II) kości pneumatyczne (wszystkie kości poza kościami miednicznymi są puste w środku - miednica to jedyne krwiotwórcze miejsce i dlatego smoki są tak wrażliwe na utratę krwi),
III) maddara (tego, co zwykłe stworzenia nie byłyby w stanie osiągnąć siłą swych mięśni, smoki osiągają instynktownie za pomocą maddary, która wspomaga skrzydła, dodatkowo obniża masę ciała smoka w czasie lotu i dostarcza niezbędnych zwyżek energii).


NOŚNOŚĆ dorosłego smoka
Typowy smok zwyczajny, mający rozpiętość skrzydeł około 12 metrów, jest w stanie unieść swoje 150 kg i w miarę zwinnie z taką masą latać. Oczywiście w zależności od obranej szybkości, smoki są w stanie przebyć mniejszy dystans, czy udźwignąć mniej. Ale generalnie dodatkowy udźwig można zamknąć w poniższych kategoriach:
Marsz: 50-80% dodatkowego udźwigu.
Bieg: 20-60% dodatkowego udźwigu.
Lot: 10-25% dodatkowego udźwigu.
Lot jest najbardziej energochłonny, z tego względu dodatkowy udźwig jest najmniejszy.


Rozmiary piskląt.
Pisklęta od moment wyklucia zachowują proporcje budowy swojego gatunku, tylko są odpowiednio mniejsze. Podane % odnoszą się zarówno do smoczych wymiarów jak i szacunkowej masy osobnika.
1 księżyc - 15% dorosłej wielkości.
2 księżyce - 20% dorosłej wielkości.
3 księżyce - 30% dorosłej wielkości.
4-5 księżyców - 40% dorosłej wielkości.
6 - 8 księżyców - 55% dorosłej wielkości.
9 - 13 księżyców - 75% dorosłej wielkości.
14 - 19 księżyców - 90% dorosłej wielkości.
20 i więcej księżyców - pełne rozmiary.


Czym oddychają morskie? Jak wygląda mechanizm oddychania w czasie chodzenia, latania, pływania, czy chodzenia po wysokich partiach gór?
We wszystkich tradycyjnych sposobach podróżowania smoki oddychają płucami. W czasie latania dodatkowy tlen zapewniają worki powietrzne, które siłą mięśni piersiowych są napełniane i opróżniane wraz z ruchami skrzydeł.
W przypadku smoków morskich, oddychanie pod wodą jest możliwe dzięki obecności skrzeli, które otwierają się z tyłu łba, za kościami policzkowymi, pod wpływem wody. Smoki mogą oddychać pod wodą tylko podczas ruchu, ponieważ nie kontrolują pracy skrzeli.
Smoki górskie mają znacznie wydajniejsze płuca niż pozostałe gatunki, i dlatego pomimo swoich dużych rozmiarów są w stanie chodzić po górach w rzadkim powietrzu.
Smoki pozbawione skrzydeł (bezskrzydłe czy wężowe) nie mają worków powietrznych.


Pijalność wody
Wszystkie smoki muszą pić wodę słodką, która następnie usuwana jest wraz z moczem lub parując z powierzchni ciała. Łuski czy futro zapobiegają parowaniu wody, ale każde grzebienie, błony pławne, czy chociaż pozbawione łusek spody łap mogą być regionami ciała tracącymi wodę. Ponadto w czasie upałów smoki przez nie-łuskowate części ciała pocą się, usuwając nadmiar ciepła wraz z wilgocią, i przez to praktycznie wszystkie poza pustynnymi muszą odpowiednio więcej pić.
Woda morska jest pobierana przez smoki morskie, ale nie w formie napoju do żołądka, tylko raczej wchłaniana podczas oddychania, kiedy przemywa ich skrzela. Dzięki temu smoki morskie nie muszą praktycznie w ogóle pić w tradycyjny sposób (chyba, że nie pływają za często).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Style WoW created by Matti and modified by Przyproszona Biela.

Forum © Naomi (2006-2019).
Images and art are © to their creators.
Dragon emoticons © J-C.
Never copy anything without permission!Wymiana bannerami: KLIK!

DH
SnM


Strona wygenerowana w 0,28 sekundy. Zapytań do SQL: 10